אודות עוז

 

 

 

סיעת עוז הוקמה בשנת 1998 ע"י קבוצת ראשי ועדים בהנהגת חיים כץ, מזכיר ארגון עובדי התעשייה האווירית. הקמת עוז היוותה מהפיכה אמיתית בהסתדרות, שכן עוז הוקמה מתוך אמונה כי עובדים יכולים וצריכים לייצג את עצמם. וכי הם יעשו זאת טוב יותר מעסקני מפלגות שמתיימרים לייצג אותם. הקמת עוז הייתה המשך טבעי למאבק מוצלח שניהלו הועדים בשנת 1995 על מנת להגן על תנאי הפנסיה של השכירים בישראל.

 

עוז קמה כדי לחולל מהפיכה אמיתית בהסתדרות – לקחת אותה מידי המפלגות ולתיתה בידי העובדים. עוז מייצגת מאות אלפי עובדים שכירים בישראל, הנאבקים על מעמד השכירים בישראל בסוגיות הבאות:

 הרעה בתנאי הפנסיה

 תוכניות ההפרטה

 התפשטות העסקת עובדים על ידי קבלנים, ללא תנאים סוציאליים וללא הגנה

 שחיקת מעמד העובד לעומת בעלי ההון

 שחיקת השכר

 

בנוסף, עוז קמה כדי להיאבק על שיפור מעמד העובדים, על הזכות להתפרנס בכבוד וליהנות מרווחי החברות בהן הם משקיעים את מיטב שנותיהם . עוז מתנגדת להעברת השליטה בחברות בין בעלי הון ללא שיתוף העובדים ברווחי ההון שנוצרו הודות לעמלם.

 

בחירות 1998

בבחירות ב-1998 רשימת עוז נבחרה להסתדרות והפכה לכח השני בגודלו בהסתדרות. עוז הצטרפה לקואליציה והקימה מחדש את האגף לבטחון סוציאלי שבוטל (מפני שאף מפלגה לא ראתה חשיבות בהגנה על הפנסיה). עוז מינתה ממלא מקום ליו"ר האגף לאיגוד מקצועי ונטלה חלק בפעילות לטובת מאבקי עובדים. בעקבות חילוקי דעות מהותיים על דרכה של ההסתדרות פרשה עוז לאופוזיציה וניהלה משם קרב עיקש נגד הנהגת ההסתדרות דאז.

 

בחירות 2002

בבחירות בשנת 2002 הוסיפה עוז להתחזק וביצרה את מעמדה כסיעה השניה בגודלה בהסתדרות. למרות ההישג החליטה עוז להישאר באופוזיציה ולהמשיך לנהל משם מאבק על דמותה של ההסתדרות. חרף העובדה שלא נשאה בתפקיד רשמי לאורך הקדנציה - טיפלה עוז בשורה של נושאים, ליוותה וניהלה מאבקים עקרוניים בציבוריות הישראלית והעניקה סעד משפטי ברמת הפרט.

 

בחירות 2007 ו-2012

בבחירות 2007 ו-2012 שילבה עוז ידיים עם עופר עיני שאימץ חלקים מהותיים מתפיסת העולם של עוז. כיום עוז היא חלק מהקואליציה ויו"ר הסיעה, צבי גוטוטר, משמש כמ"מ יו"ר ההסתדרות. עוז ממשיכה לקדם נושאים אידיאולוגיים ופרקטיים לרווחת העובדים והגמלאים בישראל. את פעילות הסיעה מרכז – אילן ויקלמן מזכ"ל הסיעה.

   
haimkatz דבר מייסד סיעת עוז - חיים כץ

 אנו נמצאים בתקופה כלכלית וחברתית רבת תהפוכות בה עלינו להיאבק על פניה החברתיים של מדינת ישראל. בתקופה קריטית זו, על סיעת עוז מוטלת האחריות לשמור על היותה של ההסתדרות גוף מרכזי בעיצוב פניה של מדינת ישראל קרא עוד

 

 

 

 zvigutvaterדבר יו"ר סיעת עוז - צבי גוטוטר

בשנותיה הראשונות של המדינה מפלגות רבות האמינו כי חובתן הראשונה היא ייצוג מעמד העובדים, מה שהתבטא בשמותיהן: מפא"י – מפלגת פועלי ארץ ישראל, הפועל המזרחי, רפי – רשימת פועלי ישראל, מפ"ם – מפלגת פועלים מאוחדת, העובד הציוני ופאג"י – פועלי אגודת ישראל קרא עוד   ilanvikelmanדבר מזכ"ל סיעת עוז - אילן ויקלמן

ההסתדרות היא ביתו של העובד והגמלאי ולא של עסקן המפלגה. 

כוחה של "עוז" הוא בכך שהיא באה מן השטח. מאות פעילים חדורי אמונה בשליחותם, מייצגים עשרות רבות של אלפים של עובדים וגמלאים ללא שום זיקה מפלגתית.

בזכות המוטו שלנו "כן לעובדים ולגמלאים - לא למפלגות" הבאנו את ההסתדרות לעידן חדש קרא עוד 

 


 

Find us on Facebook