דבר יו"ר סיעת עוז

דבר יו"ר הסיעה - צבי גוטוטרzvigutvater

בשנותיה הראשונות של המדינה מפלגות רבות האמינו כי חובתן הראשונה היא ייצוג מעמד העובדים, מה שהתבטא בשמותיהן: מפא"י – מפלגת פועלי ארץ ישראל, הפועל המזרחי, רפי – רשימת פועלי ישראל, מפ"ם – מפלגת פועלים מאוחדת, העובד הציוני ופאג"י – פועלי אגודת ישראל. מכל זה לא נשאר היום דבר.

 

אין מפלגה פוליטית הסבורה שדאגה לעובד זו סחורה הראויה להימכר. נהפוך הוא, היום ימין ושמאל כאחד נוהרים אחר ערכי הכלכלה הליברלית, ההפרטה, התחרות החופשית, ההתייעלות והרווחיות, שהשלכתן המיידית היא אבטלה, ניצול כוח עבודה זול, "תפוס כפי יכולתך", חיזוק החזק והפקרת החלש. יש אמנם מפלגות המתהדרות בדאגתן לחלש, לאותן שכבות שמהן אין כבר מה לקחת, אך אין מי שנלחם נגד המגמה להחליש את שכבות הביניים ולשמוט את הקרקע מתחת רגליו של המעמד הבינוני, המונה ברובו הגדול שכירים המתפרנסים עדיין בכבוד.

 

כדי לזקוף מחדש את ראשו של העובד השכיר בישראל, העזה סיעת "עוז" בהסתדרות ובאה ליטול חלק פעיל במאבק על דמותה החברתית של מדינת ישראל. למעלה מ-70% מכוח העבודה בישראל הם שכירים. לא רק פועלים קשי יום זקוקים להסתדרות חזקה. מהנדסים, רופאים, תכנתים, אנשי הי-טק ורבים אחרים בעלי צווארון כחול או לבן, העובדים בסרבל או בחליפה ועניבה.

 

כל זמן שאתה שכיר, אפילו עמדתך בכירה במקום עבודתך, זקוק אתה להסתדרות חזקה. היום אתה צעיר, יפה ואטרקטיבי, ומציעים לך חוזה אישי שמן או רזה. אתה מתפתה, ואינך יודע כמה קצר "אורך חיי המדף" של העובד בימינו. בעוד שנים ספורות תידחק על ידי צעירים בעלי השכלה עדכנית, רעבים להצלחה כמוך היום. גם זכויותיך כמי שתרם להצלחת המעסיק בשנותיו הקשות לא יועילו לך. כשתבין את חשיבות הכח המאורגן של העובדים כבר יהיה מאוחר. אתה תהיה מובטל בן 50, חסר כבוד ותקווה.

 

מה קורה למדינה שלנו? אזורי תעשייה בכל הארץ הופכים לקניונים. מפעלים מופרטים במחירי סוף העונה לטובת משקיעים החפצים בקרקעות עליהן יושב המפעל. מפעלי טקסטיל ולבידים נסגרים והממשלה מכריזה שהפתרון הוא מעבר להי-טק. מדינת ישראל הופכת לספרטה מודרנית. גם בספרטה העתיקה לא הייתה זכות קיום לחלש. אלא שאז נחשב בעיקר כושרו הגופני של האזרח, ובספרטה המודרנית תהיה זכות קיום רק לגאונים, למקושרים, לבעלי ההשפעה והממון. על פי איזה קוד מוסרי פועלת מדיניות זו?

 

מדינה חייבת לדאוג לפרנסתם של כל תושביה, ללא הבדל דת, גזע, מין ומנת משכל. תפקידה של ההסתדרות להבטיח כי כך תנהג המדינה. תפקידה של עוז לשמש המצפן הערכי והמוסרי של ההסתדרות בעידן הזה.

 

צבי גוטוטר

יו"ר סיעת עוז בהסתדרות

מ"מ יו"ר ההסתדרות

Find us on Facebook