חזור להודעות לעיתונות

דיון חברתי נוקב בכנס של סיעת עוז בהסתדרות: הקפיטליזם חזירי או הכרחי ?

סיעת עוז בהסתדרות קיימה ביום א' כנס כלכלי-חברתי לדיון על הקפיטליזם כשיטה כלכלית. לכנס, שיזם אילן ויקלמן מזכ"ל סיעת עוז, הגיעו מאות משתתפים מכל רחבי הארץיום עיון - קפיטליזם חזירי או הכרחי במסגרת הכנס התקיים פאנל בהנחיית העיתונאית רונית ורדי ובו השתתפו: ח"כ חיים כץ (ליכוד) יו"ר ועדת העבודה, הרווחה והבריאות בכנסת, עו"ד אוריאל לין – נשיא איגוד לשכות המסחר, ח"כ לשעבר (חד"ש) תמר גוז'נסקי וצבי גוטוטר מ"מ יו"ר ההסתדרות ויו"ר סיעת עוז.

 

ליבת הויכוח בפאנל הייתה בין חיים כץ לאוריאל לין. כץ, שבתפקידו כיו"ר ועדות העבודה והרווחה פועל נמרצות נגד ניצול עובדים התעמת עם אוריאל לין – בעליה של חברת כח אדם.

 

כץ, שעמד בשבועות האחרונים בלב סערה ציבורית סביב תכנית ויסקונסין, טען כי הוא מוכן להתנגד גם לראש מהממשלה וראש מפלגתו כדי להגן על העובדים בפני ניצול ועושק. לין טען שהקפיטליזם יצר צמיחה אדירה בישראל. לעומתו טענה גוז'נסקי כי הצמיחה הגדולה התחלקה בחוסר שיוויון מוחלט בין בן השכבות השונות ובפועל הפער החברתי גדל. גוטוטר נתן כדוגמא לבעיתיות השיטה את הורדת המע"מ שנועדה, לדבריו, לקזז את ייקור מחיר המים. לטענתו, מהשינוי יהנו רק העשירים.

 

הרוחות התלהטו בין משתתפי הפאנל עצמם ובין משתתפים בקהל שמחו נגד העמדות שהציג אוריאל לין. בתום הפאנל הוקרן הסרט "קפיטליזם – ספור אהבה" מאת הבמאי מייקל מור.

 

בסרט זה שב מור לעסוק בנושא שהפך למזוהה עם הבמאי הלוחמני - המאבק בשליטה האגרסיבית של הקואופרטיבים על חייהם של האזרחים האמריקאים. בסרטו, מייקל מור יוצא נגד הפרשנות המעוותת שהעניקה אמריקה לרעיון הקפיטליזם והעוול שהיא גרמה כתוצאה מכך למיליוני אזרחים תמימים.

 

"בכנסי עוז לחברה וכלכלה אנו מעלים לדיון כל פעם נושא חברתי כלכלי", מספר אילן ויקלמן, מזכ"ל עוז "דיברנו על הפרטה, על הלאמה, על פערים חברתיים, על ביטחון סוציאלי, על הון ושלטון ועוד. בכנס קודם הצגנו את סרטו של מיקי רוזנטל 'שיטת השקשוקה' בליווי דיון נוקב על הקשר בין ההון לשלטון בישראל. הצלחת הכנס ההוא גרמה לנו להבין ששילוב בין סרט אקטואלי לדיון ציבורי הוא שילוב מנצח. הפעם ניצלנו את ההזדמנות בה יצא לאקרנים סרטו של מור. הסרט - שמעלה סימני שאלה רבים – התחבר לדיון שפרץ כאן בארץ סביב הנושא. האם הקפיטליזם הוא חזירי או הכרחי".

 

לדברי ויקלמן, בכוונת עוז לקיים סדרת מפגשים סבבי הנושא בחודשים הקרובים בכל רחבי הארץ.

 

תאריך 5/1/10

Find us on Facebook