חזור להודעות לעיתונות

אנשי עוז בהסתדרות נועדו עם האיגוד המקצועי בקובה

השבוע שבה מקובה לארץ משלחת מטעם סיעת עוז בהסתדרות. המשלחת, שמנתה 11 חברים, יצאה במטרה להכיר את ארגוני העובדים בקובה וכן ללמוד את התנהלותה אנשי עוז נועדו עם האיגוד המקצועי בקובההחברתית של המדינה. עיתוי הביקור, ערב שינויים אפשריים במשטר הקומוניסטי עם ירידת פידל קסטרו מכס השלטון, הוסיפה פאן תיעודי לעבודת המשלחת.

עם חברי המשלחת נמנו:

אילן ויקלמן - מזכ"ל סיעת עוז וחבר הנהגת ההסתדרות

איציק בלס - מ"מ יו"ר מרחב חיפה וחבר בית נבחרי ההסתדרות

אשר סרגה - סגן יו"ר מרחב גליל תחתון

ברוך מרזוק - יו"ר סיעת עוז במרחב אשדוד

אסתר קורדובה - חברת בית נבחרי ההסתדרות

וכן חברים נוספים מחברת חשמל, תעשיה אווירית ונציג שכונות (אלי ערוסי מעמותת נא"ה בפ"ת)

 

במהלך הביקור המשלחת פגשה את נציגי ארגון העובדים הקובני:Worker's Central Union of CUBA. בראש הקובנים עמדה ליק גילדה צ'אקון בראבו, אחראית על דסק אסיה אוקיאניה באיגוד הקובני.

 

בפגישה סקרו הקובנים פני המשלחת הישראלית את פעילות האיגוד המקצועי שם. הקובנים היו גאים לציין כי כל הצעת חוק לפרלמנט בנושא חברתי חייבת, כתנאי סף, לעבור את אישור והסכמת אירגון העובדים. המשלחת הישראלית סיירה יחד עם נציגי ארגון העובדים הקובני במכון לחקר ושיפור המזון ונפגשה לפנל עם נושאי תפקידים בכירים במפעלים.

 

גילדה ואנשיה גילו עניין רב באירגון העובדים בישראל ואף הביעה רצון להוציא הזמנה רשמית ליושב ראש ההסתדרות עופר עיני לבקר בקובה כאורח ארגון העובדים. אילן ויקלמן מציין: "הפגישות התקיימו באוירה מאוד נעימה האופיינית לאופי העם הקובני תוך הבעת תקווה כי הקשר שנוצר ישמר ואף יורחב".

 

פגישות נוספות קיימה המשלחת הישראלית עם נציגי המפלגה הקומוניסטית בקובה. הפגישות התקיימו בסיוע אגודת הידידות בין עמים. הישראלים פגשו את אוסקר מרטינז, סגן נשיא המפלגה ליחסי בינ"ל וכן את מיגל פורטו, שייצג בעבר את המפלגה הקומוניסטית הקובנית בעירק ובסוריה. מספר ויקלמן: "המארחים גילו חיבה רבה כלפי חברי המשלחת מישראל והודו שזו חוויה לפגוש קבוצה מישראל. וכי הם רואים דמיון רב בין ישראל וקובה".

המשלחת הישראלית ביקרה גם באוניברסיטה הלטינית בפקולטה לרפואה אשר מכשירה רופאים מקרב מדינות העולם השלישי כאשר הלומדים אינם נושאים בנטל תשלום שכ"ל.ככלל הלימודים בכל מערכת החינוך קובנית, ובכלל זה האקדמית, הינם במימון ממשלתי מלא. כך גם שירותי הבריאות ניתנים שם במימון ממשלתי מלא. יחד עם זאת, הקובנים הקפידו לציין כי המצב הכלכלי שלהם הורע עם קריסת השלטון המרכזי בברית המועצות עקב החרם של ארה"ב.

 

אילן ויקלמן מזכ"ל עוז מסכם את הביקור: " העם הקובני חם מאוד וידידותי מאוד לישראלים. הסתובבנו עם תג זיהוי בולט של מדינת ישראל ברחבי המדינה ללא כל חשש. הביטחון האישי ביום ובלילה גבוה מאוד". ויקלמן מוסיף: "המארחים הביעו התעניינות בנעשה בישראל והיו צמאים לשמוע ולדעת את דעתנו בנושאי ארגון העובדים, מערכת יחסי העבודה בישראל וכמובן שיחות על המזרח התיכון לא חסרו".

 

ויקלמן ביקש לציין כי האירוח בקובה היה למופת וביקש להודות ליו"ר אגודת הידידות ישראל קובה ,יורם גוזנסקי, שסייע ביצירת הקשר הראשוני והארוח בקובה.

 

תאריך 31/3/08

Find us on Facebook