חזור למאמרים

שמאל חברתי, ימין מדיני – הקבוצה השותקת - ספטמבר 2009

צבי גוטוטר - יו"ר סיעת עוז בהסתדרות

 

שמאל חברתי, ימין מדיני – הקבוצה השותקת

 

zvigutvater

 

רבים מתלוננים על ריבוי המפלגות בארץ. לכאורה, אין אינטרס, לגיטימי או הזוי, שלא מצא ביטוי באחת המפלגות שפנו למצביעים. יחד עם זאת בכל הרעש הדמוקרטי הזה קבוצה גדולה לא ביקשה לעצמה ביטוי ובודאי גם לא קיבלה אותו

 

ייצוג לעמדת הבוחר

בעולם הרחב מקובל להסביר את הפער בין ימין לשמאל דרך התייחסות לנקודות הקצה. אנשי הימין הם כאלו, שלגביהם המדינה מעל הכל ואילו אנשי השמאל הם כאלו שלגביהם הפרט מעל לכל. כאשר על הרצף שבין ימין לשמאל נמצאים כולנו.

בישראל הימין והשמאל מקוטבים בשני מישורים. מישור אחד הוא המישור המדיני כאשר מקובל לומר שאלו המוכנים לוותר על חלקי ארץ למען ה"שלום" הם אנשי שמאל ואלו העומדים על הצורך לממש את זכויותינו לאותם חלקי ארץ הם אנשי ימין.

המישור השני הוא המישור החברתי, הקפיטליסטים הם ימניים והסוציאליסטים הם שמאליים.

בישראל יש מפלגות שהן שמאל – שמאל. כלומר, הן מאמינות בסוציאליזם ובויתורים על חלקי ארץ למען השלום. לדוגמא רק"ח וחלקים ממרצ. מאידך, יש מפלגות ימין – ימין, כלומר הן מאמינות בקפיטליזם ואינן מסכימות לוות ר על חלקי ארץ תמורת שלום בין הוא אמיתי ובודאי אם הוא מדומה. עם קבוצה זו נמנות הליכוד, הבית האומי וישראל ביתנו.

יש מפלגות ימין – שמאל, הן מאמינות בכלכלת השוק הקפיטליסטית מצד אחד ובויתורים מפליגים למען ה"שלום" מצד שני. עם קבוצה זו נמנות מפלגת העבודה, קדימה וחלקים ממרצ.

 

אז מה חסר לנו ?

אין בישראל מפלגה שהיא שמאל ימין, כלומר מפלגה הדוגלת בסוציאליזם מצד אחד ובארץ ישראל השלימה מצד שני. אין בישראל מפלגה סוציאל דמוקרטית ימנית. בחלל הזה פעלה פעם תנועת הפועל המזרחי, שנטמעה במפד"ל ושם אבדו עקבותיה.

במצב הנוכחי חייב הבוחר הישראלי שהוא סוציאליסט – שמאל חברתי ובעד ארץ ישראל – ימין מדיני לוותר ביום הבחירות על חלק חשוב מאד בעמדותיו. יותר מכך, אם הוא מחליט שחשוב לו יותר החלק החברתי – הוא משלם בכך מחיר כבד בחלק המדיני ולהיפך.

 

יש הסברים רבים לשאלה איך קרה הדבר שקבוצה גדולה יחסית בציבור לא חיפשה לעצמה ביטוי אותנטי, ולחלופין נאלצה להתפשר על עמדות שמשקפות רק חלק מתפיסת עולמה. זאת בשעה שאינטרסים צרים וקיקיוניים מקבלים במה וביטוי רחבים וחסרי פרופורציה.

שאלות חשובות אלו ראוי שיחקרו כראוי על ידי הסטוריונים וחוקרים בתחום מדעי החברה והפוליטיקה.

 

השאלה היותר חשובה, לדעתי, היא מתי, איך ובאמצעות מי יסגר הואקום הזה.

Find us on Facebook