חזור למאמרים

עובד לעובד, זה עובד - 2004

אילן ויקלמן - מזכ"ל סיעת עוז

 

אם אתה יכול להיות מיוצג ב- 100%, למה להסתפק פחות? מדוע שהעובדים לא ישפיעו בהתאם למספרם האמיתי?ilanvikelman

 

את מי היית רוצה לראות בכל מוסדות ההסתדרות, בתפקידי המפתח, בצמתי ההחלטות? נציגי עובדים שאתה מכיר מהשטח, ויודע שמה שמטריד אותך מדאיג גם אותם, או נציגים של מפלגות שונות, שכבר שנים אינם עובדים, לפחות לא במובן שאתה מכיר?

תמיד עבדו עלינו. עסקני מפלגה יצגו את האינטרסים של העובד, מי יותר ומי פחות, אבל תמיד נאלצנו להשתדל להגיע אליהם, ולהשתמש בקשרים שיש לנו איתם, בתקווה שיעזרו לנו. אז באמת לפעמים הם עזרו, ואיננו שוכחים את כל מי שעזר. אבל למה שלא נעשה את זה בעצמנו?

 

יש בינינו אנשים שהוכיחו שהם יודעים לדאוג לעובדים בצורה אחראית ושקולה. הם הובילו בשנים האחרונות את כל מאבקי העובדים על זכויותיהם. פעמים רבות הלכה ההסתדרות בעקבותיהם.

 

תנו לעובדים את קולכם. כך תדעו שהפתק שלכם מבטיח 100% אינטרסים של עובדים. למה להסתפק בפחות?

 

 לאחרונה אנחנו עדים לתופעה שתלך ותגבר בשנים הבאות אם לא נילחם בה. תעשיינים מייצאים עבודה למדינות בהן עלות ההעסקה נמוכה. השלום עם מצרים וירדן פתח אופציות חדשות המאיימות על השכיר בישראל. רמת השכר בארצות השכנות נמוך מאד, והתעשיינים עושים חשבון כלכלי קר, ומעבירים לשם פסי ייצור.

 

 העסקת עובדי קבלן ללא תנאים סוציאליים וללא הגנה חדרה כבר לכל פינה, ובחברות רבות הגיעו ממדיה לעשרות אחוזים מכוח העבודה. ההסתדרות לא נלחמה בתופעה זו בתחילת דרכה, ואם העובדים לא יאבקו על העבודה המאורגנת בחודשים הקרובים, נגלה במהרה שאיבדנו את יכולתנו להאבק על זכויותינו.

 

 שכר העובדים נשחק לאחרונה, וכלכלנים מזהירים אותנו שהוא יילך ויישחק בשנים הקרובות. לעומת זאת מעמדם של בעלי ההון הולך ומתחזק בעידן ההפרטה, וגם משכורות האלפיון העליון, מנכ"לים בודדים, הנבנים מעמל ציבור העובדים נוסק פלאים. מנכ"לים שמפטרים עובדים רבים, מרוויחם בחודש סכום שיכול היה לפרנס רבים מהאנשים שהושלכו לרחוב. רק מכספי הסדרי הפרישה שלהם אפשר היה לכלכל מספר לא קטן של משפחות.

 

 הסדרי הפנסיה החדשים לא יאפשרו לדור הצעיר להזדקן בכבוד. נכון, יש להם עוד כמה שנים להיאבק על זה, אבל אנחנו לא יכולים להשאיר להם ללחום לבדם את המלחמה הזו.

 

 ההפרטה, שהפכה לסיסמת הפלא של הממשלה ומשרד האוצר, מאיימת על כולנו. חברות מועברות לידיהם של בעלי הון פרטיים, שכל עניינם להראות רווחים, ומהר. אין להם מחויבות לעובדים שהביאו את החברה למה שהיא. אין להם מחויבות חברתית לאנשים שיפוטרו לאחר שנתנו את שנותיהם הטובות.

 

תן אמון במי שעבודה זה מה שהוא יודע לעשות הכי טוב.

Find us on Facebook